Close
Skip to content
stastnu-cestu-WHITE-icon

Západná Kanada: Moraine Lake, Lake Louise a skúška spreju proti medveďom

Milí naši sledovatelia, 

už sme síce doma, ale máme pre vás nachystaných ešte niekoľko článkov z našej cesty. Budeme sa snažiť ich uverejniť čo najskôr, kým máme všetko čerstvo v pamäti 🙂

V našom predchádzajúcom článku sme skončili v mestečku Radium Hot Srpings. Z tohto mestečka sme sa presunuli až na ubytovanie, ktoré sme mali pri Johnston Canyon. Chceli sme byvat v Lake Louise, odkiaľ sa ide aj na jazero s rovnakym názvom a taktiež aj na Moraine Lake, avšak žiadne ubytovanie za rozumnú cenu nebolo k dispozícii.

Ale pekne po poriadku. Cestou sme mali zopar zastávok, ktoré určite stoja za zmienku. Najprv to boli nádherné vodopády Wapta Falls, potom krásne jazero Emerald Lake a zaujímavý prírodny most. Ešte sme mali v pláne vodopády Takkakaw falls, avšak boli zatvorené. Na mieste je tiež povedať, že aj samotná cesta je zážitok sám o sebe, nakoľko ide krásnou scenériou Rocky Mountains.

Wapta Falls
Emerald Lake
Emerald Lake
Emerald Lake

Jazerá Moraine Lake a Lake Louise patria k najnavštevovanejším v celej Kanade. Keďže sme v rámci príprav na cestu toho dosť čítali, vedeli sme, že musíme vyraziť skoro ráno, aby sa nám podarilo zaparkovať. Ako prvé sme si vybrali Moraine Lake. Dôvod bol v zásade jednoduchý. Je tu malé parkovisko, ktoré sa veľmi rýchlo zaplní a nijak inak ako autom sa sem nedá dostať (samozrejme pešo, ale z doliny je to veľmi ďaleko). Zatiaľ čo na Lake Louise premávali shuttle busy zo záchytného parkoviska, takže sem sa dalo v pohode dostať aj neskôr počas dňa.

Moraine Lake

Na Moraine Lake sme prišli o pol 8 ráno a už bolo skoro plné parkovisko. My sme však nemali problém zaparkovať. Privítalo nás síce slnečné, ale veľmi studené a veterné počasie (okolo 1 stupňa). Po krátkom výstupe po Rockpile trail sa nám otvoril neskutočný výhľad na neskutočne krásnu scenériu. Veď posúďte sami. Keďže nám bola veľká zima, snažili sme sa čo najrýchlejšie si užiť tu nádheru, zdokumentovať ju a ísť ďalej.

Moraine Lake
Moraine Lake

Zišli sme do doliny do dedinky Lake Louise, ktorú tvorí len pár obchodíkov, reštaurácií, pumpa a pár ubytovaní. Nič iné tam nie je. Boli sme trošku prekvapení, keďže Lake Louise je veľmi známe lyžiarske stredisko, kde sa jazdí aj svetový pohár. Chvíľku sme sa pomotali, náš malý si zdriemol a následne sme sa presunuli na záchytné parkovisko vzdialené asi 5 km odkiaľ sme sa shuttle busmi (klasické žlté school busy) presunuli k jazeru Lake Louise.

Tu bolo oproti Moraine Lake veľmi veľa ľudí a čo bolo super, že počasie sa nám umúdrilo a bolo príjemne teplo. Na brehu jazera je nádherný hotel Fairmont, v okolí ktorého sa pohybovala veľká väčšina návštevníkov. Pôvodne sme mali v pláne ísť na väčšiu túru, aby sme videli krásnu farbu jazera z výšky, avšak nemali sme už toľko času. Zvolili sme preto kratší výšlap na Fairmont view. Oplatilo sa. Bolo tu aj s nami asi 6 ľudí a ten výhľad bol nádherný.

Lake Louise
Lake Louise

Keď sme žišli dole naspäť k jazeru, rozmýšľali sme nad požičaním kanoe, čo by bol určite super zážitok no cena za požičanie (30 minút za 105 CAD – cca 85 EUR) nás odradila… Pokochali sme sa ešte preto pohľadom na jazero, užili trošku slnka a sadli na autobus smerom na parkovisko.

Lake Louise

To sme ešte netušili, že cesta sa z 15 minút predĺži na hodinu a zistíme čo je obsahom spreju proti medveďom… Ako už iste viete Kanada je krajina medveďov. V obchodoch nájdete teda akú-takú ochranu proti medveďom na túry a prechádzky a tou je aj bear spray (my sme zvolili radšej roľničku, ktorá robí vcelku kvalitný hluk a maco keď vás počuje vraj za vami nepôjde). A my už vieme, čo je obsahom spreju proti medveďom dokonca sme si ten sprej odskúšali nechcene na vlastnej koži. Počas cesty z Lake Louise sme išli shuttle busom a sedeli vpredu. Zrazu z ničoho nič sa začali ľudia za nami dusiť. Než sme sa obzreli dorazilo to aj k nám teda najprv k našemu malému. Okamžite sme zareagovali (asi ako jediní) a otvorili okno a vystrčili nášmu malému hlavu von z autobusu. Šofér hneď zastavil a išiel sa von vydýchať. Zrejme sa mu to nestalo prvýkrát tak sa hneď spýtal kto má sprej proti medveďom. Po chvíli sa ozval Japonec (mimochodom jediný v našom autobuse), ktorému údajne len spadol na zem. A viete čo? Vôbec nás to neprekvapilo. Vždy keď je niekde chaos (alebo nadmerný krik, rev) či už na ceste, v obchode, v atrakciách, na letisku spôsobujú ho Japonci (aspoň na našich cestách je to pravidlo – vedeli by sme o tom minimálne 5 článkov napísať). Tento národ sme považovali za inteligentný, no každou našou cestou nás presviedčajú o tom, že sa hlboko mýlime. No ale späť k nášmu nepríjemnému zážitku. Kašlanie ustálo vyvetraním autobusu a dorazil renger s rengerkou, ktorí Japonca vonku vyspovedali a nám dali užitočné informácie ako si zmyť tento sprej z tváre (sprej sa skladá najmä z čierneho korenia) a že to nie je nič škodlivé a nemalo by nám z toho nič byť. Našťastie nebolo, ale teda zážitok to moc príjemný nebol. Takže odporúčame bear sprej nosiť zaistený a neskúšať jeho účinky a tiež za nás by sme ho ani proti medveďom nepoužívali lebo nevieme či ho tým len nenahneváte 😀 Po príjazde na parking sme sadli do auta a prešli na ubytovanie. Tu nás čakali krásne domčeky uprostred lesa, ktoré mali neopísateľnú atmosféru.

Ubytovanie v Johnston Canyon

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Alebo preskúmajte ďalšie články so značkami