Close
Skip to content
stastnu-cestu-WHITE-icon

Pár našich postrehov, ako zvládnuť v aute dlhšiu cestu s deťmi

Viacerí naši kamaráti sa nás často pýtajú, že ako zvládame cesty s deťmi. Tak som sa rozhodla aspoň v skratke zhrnúť naše zaužívané postupy. Tento článok je venovaný najmä rodičom, ktorí sa chystajú so svojimi detičkami na cesty autom alebo možno ktorí sa aj nechystajú, ale zberajú nato odvahu a chcú sa trošku inšpirovať a prečítať si skúsenosti, pre niekoho cenné rady ako na dovolenku s deťmi v relatívnej pohode. Relatívnej preto, lebo to už viac nebude taká pohoda ako cestovať sám, prípadne vo dvojici. Ten malý človiečik sa vám v strašne veľa aktivitách prispôsobí, ale ako odmenu potrebuje, aby ste aj vy venovali čas nejakej aktivite, ktorú má rád on 🙂 

Predtým ako začnete čítať naše rady a skúsenosti, myslíte predovšetkým nato, že každé dieťa je unikát! Teda dve rovnaké deti proste nenájdete. Takže to, čo platí pri tých našich, nemusí zabrať pri vašich. Tak to prosím berte ako naše skúsenosti s našimi deťmi 🙂

Základom úspechu každeho výletu je pozitívne naladenie sa najma rodičov. Keď máte nejakú známku nervozity alebo strachu, deti ju veľmi rýchlo vycítia a začnú byť nervózne aj ony.

Náš návod pre čo najpohodovejšie balenie na cestu na výlety v skratke:

Time management – základ úspechu asi vo všetkom. Balenie vie byť niekedy nočná mora všetkých, čo sa vydajú na cesty, a teda obzvlášť s deťmi. Naše deti už majú 5 rokov a 2 roky, takže po skúsenostiach je to už pre nás brnkačka 🙂 a keďže cestovanie a poznávanie nám robí radosť, nikdy sme nič s tým spojené nebrali ako príťaž. Za tie roky sme si našli svoj systém, ktorý funguje a vyhovuje nám. Naše deti sme sa snažili viesť k tomu, aby to aj pre nich bola prirodzená súčasť ich života. Žijeme na dedine a takmer denne dochádzame do Bratislavy. Takže jazda autom im nerobila problém okrem totálneho bábätka (párkrát náš malý zaplakal v aute cca do 4 mesicov ak aj toto rátame). My nepoznáme niečo také ako nočné jazdy na dovolenku. Príde nám to nebezpečné a deti sú naučené cestovať hocikedy. No ideálne tak, aby si aspoň trochu pospali. Zvládnu v pohode aj 6 hodinovú cestu, ktorú začneme o 16 alebo o 10 alebo aj o 12 a aj tie večerné, ak si zmyslíme poobede že ideme domov resp. niekam vyrazíme. Takisto vôbec neriešia, žeby nechceli ísť lietadlom. Práve naopak pýtajú sa kedy pôjdeme znova…

Čo funguje na naše deti pri dlhých cestách autom/lietadlom: 

  1. Veľká zásoba jedla – toto už máme otestované a naozaj to funguje a v čase krízy zachráni psychickú pohodu v aute 😁 U nás v aute nesmú chýbať vytláčacie kapsičky, nakrájané ovocie (snažíme sa na čo najmenšie kúsky, aby mali čo najdlhšie zábavu), pričom u nás ide najviac jablko, ďalej chrumky pre deti (tiež už máme odskúšané také čo majú čo najviac kúskov 🙂 a ak stíhame tak máme aj narobené rohlíky, či toasty alebo napečené všelijaké dobroty ideálne, čo najmenej trúsivé. Všetko záleží od toho, koľko máme času na prípravu na cestu. Samozrejme v zálohe máme rôzne tyčinky, napr. z DM špaldové so sézamom naši ľúbia a je ich tiež veľa 🙂 či rôzne keksíky. Neviem ako to je v iných rodinách, ale naše deti niekedy doma aj 4 hodiny nenapadne žeby si vypýtali jedlo, ale akonáhle opustíme náš domov pýtajú jedlo niekedy aj každých 10 min… A zjedli by ozaj aj nás niekedy 🤪🙈
  2. Vybitie energie pred cestou alebo počas nej – stačí naozaj aj drobná prechádzka, proste akýkoľvek pohyb či už pred cestou alebo aj počas cesty. My teda najčastejšie chodíme s autom do rakúskeho Tirolska, čo je cca 6 hodín cesty. Ak ideme po práci cca okolo 16 tak to už sú z celého dňa aj unavení a stačí im v tablete pustiť rozprávku a na jednu zástavku na cikanie to v pohodičke zvládneme. Naposledy sme mali doobeda pár vecí na vybavenie doma a podarilo sa nám okolo 11 vyraziť z Bratislavy. Naplánovali sme si zastávku v Parndorfe, kde sa deti vedia pekne poprechádzať, sú tam rôzne atrakcie, ktoré ich zaujímajú a aj sa tam ponaháňajú a my si po jednom vbehneme do obchodu ak nato máme chuť, prípadne si dáme kávičku, dokúpime potraviny a ideme ďalej 🙂 Zástavok po ceste do Tirolska je mnoho, no viaceré už máme navštívené, ale napríklad zámok Melk kúsok od diaľnice, z miest stojí za pozretie Linz, Salzburg, vo Viedni je veľmi veľa nádherných parkov niektoré nájdete aj v našich stories na insta, Hallstadt, Kitzbuhel (to je už trošku zachádzka z diaľnice) a mnohé ďalšie. Naposledy nám to vyšlo super, lebo sa vybláznili a potom v aute skoro 2 hodinky pospali, potom si pozreli rozprávku a boli sme v cieli 🙂 Keď ideme cez deň a je svetlo berieme im aj knižky a vydržia si aj dlhšie čítať. Najradšej majú tie interaktívne – máme Albi aj Geniusso a je to fakt super pomôcka na cesty. Tiež máme rôzne kartičky na cesty. Skúste pogoogliť kartičky do auta alebo kartičky na cesty. Keď sme išli na dlhšiu cestu do Benátok napr., tak sme dali zastávku na jazere Worthersee. Tam sme sa najedli poprechádzali a išli sme ďalej. So stúpajúcim vekom detí sú cesty stále lepšie a lepšie. Naša rada je možno zostať vytrvalí aj v tomto, aj keď to chce veľa trpezlivosti a uvidíte, že časom sa dieťa prispôsobí. Ono to je tak asi vo všetkom čo robíme… Veľa detičiek nechce ísť zo začiatku do škôlky a plačú. Niektoré aj pár týždňov dokonca mesiacov, ale keď nie je iná možnosť učíme ich v škôlke vydržať postupne dlhšie a dlhšie časom sa prispôsobia a berú to ako prirodzenú súčasť ich života a tešia sa tam 🙂
  3. Nabudenie detí na veľa zážitkov – u nás to dosť pomáha pred dlhšiou cestou autom. Na cestu lietadlom sa veľmi tešia a ten cieľ pre nich nie je až taký zaujímavý 😁 Náš 5 ročný už dosť preratáva a vie že keď ideme do Tirolska, trvá to cca 6 hodín. Niekedy to ofrfle, že ako je to dlho a vtedy mu pripomenieme, čo tam budeme robiť ako sa mu tam vždy páčilo a povie: “no tak dobre zvládneme teda tú cestu” ako keby ju celú šoféroval 😂🙈 takže tá motivácia vie tiež urobiť svoje 🙂

Na záver ešte naše tajomstvo vcelku rýchleho balenia. Pobaliť veci ako oblečenie je už pre nás to najmenej a to zvládame za pár minút. Dosť nám pomáha aj v orientácii vo veciach balenie sa do cestovných organizérov. Najhoršie to asi bolo s príslušenstvom pre malé bábatká 🙈 (flašky, cumle, rozmýšlať nad stravou, plienky, odsávačky, vanička, kočík, nosič atď 🙈) toto už našťastie riešiť nemusíme 🙂 Doma máme miesto, kde máme stále zbalenú detskú a našu lekárničku. V zásade z nej nič nevyberáme max. pred cestou alebo keď nás napadne pozrieme expirácie liekov a vymeníme a presunieme lieky do domácej a tam doplníme novšie. Takisto máme zbalenú kozmetiku, kde máme vačšinou cestovné balenia z produktov, ktoré používame a máme tam aj kefky zvlášť na cesty čo používame pobalené čiže len prihodíme veci, čo doma najčastejšie používame a nemáme ich dvojmo a hotovo. 

Aj čas balenia je dosť dležitý. My sa snažíme zásadne baliť bez prítomnosti detí 🙂 teda keď spia, vtedy to ide rýchlejšie a je menšia pravdepodobnosť že niečo zabudneme. Alebo ak je to poobede niekedy sa im o zábavu postarajú starí rodičia a my sa vkľude pobalíme 🙂

Verím, že som vám týmto článkom aspoň trochu pomohla, poradila a možno ukázala cestu ako si zjednošiť resp. vkľude prežiť s deťmi na palube 🙂 Ak máte nejaké otázky a niečo vás zaujíma kľudne píšte rada odpoviem 🙂

A dopravné prostriedky sú u nás iná kapitola. V nich by sa kľudne vozili aj celý deň 🤪

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Alebo preskúmajte ďalšie články so značkami