Close
Skip to content
stastnu-cestu-WHITE-icon

Cestovateľka Peťka a jej zážitky z ciest

Peťka je naša dlhoročná priateľka, ktorá okrem iného veľmi veľa cestuje a dokonca trávila svoj život aj nejaký ten čas v zahraničí v zaujímavých destináciách a išla tam celkom sama. Peťka je veľmi inšpiratívny človek, ktorý sa dal na cestu duchovna, ochrany prírody, ekológie, zdravej výživy a okrem toho stíha ešte aj pracovať ako environmentálny programový manažér. My sme ju trošku vyspovedali a zaujímali nás najmä jej posledné cesty.
 

1. Peti skús nám vymenovať krajiny, ktoré si za svoj život už navštívila a povedz nám v skratke (viem, že to je ťažké :)) niečo o tých kde si trávila viac času a čo si tam robila.

Ahoj Mati, tak aby sme nenudili čitateľov listom krajín, tak spomeniem tie, kde som zažila neopakovateľné dobrodružstvá a spoznala úžasných ľudí, pretože to je vždy najkrajšia spomienka.
Prvá mi napadá Brazília, kde mám veľmi dobrú kamarátku a splnila som si tam sen navštíviť Amazonský prales. Najkrajšiu oblohu som videla na Galapágoch. 
Potom možno India, ktorá je vždy veľmi intenzívna aj navonok aj duchovne. Prvýkrát som tam bola pred pár rokmi cez taký študentský pobyt vysvetlovať hlavne deťom, prečo treba recyklovať odpad a k tomu sa nejako objavila ajurvéda, pralesy, indická svadba a veľa iných zážitkov. Ak máte pocit, že duchovne stagnujete, India to učite rozprúdi:)
Bola som aj v pár krásnych krajinách v Afrike, kde ma najviac zaujala Uganda pre exotickú prírodu, to už tak hocikde neuvidíte rieku plnú krokodílov a nosorožcov.
Aby sme sa však vrátili na úplny začiatok tohto exotickejšieho cestovania, tak ako prvú krajinu, čo som takto v podstate sama navštívila bolo Mexiko. Až po kúpení letenky mi niekto povedal, že je tam kde idem jeden z najväčších drogových kartelov, no a nejako som to tam úplne v pohode prežila 2 mesiace a odvtedy už ako keby skoro všetok strach z cestovania nejako opadol. 
Študentský pobyt v Mexiku

 2. Kde sa ti najviac páčilo a vedela by si si tam predstaviť žiť svoj život?

Mne sa páči naozaj skoro všade, v každej krajine je miesto, kde by som si vedela predstaviť časť života. Celý život asi nikde, pretože rada cestujem 🙂 Ale z tých posledných krajín sa mi veľmi páčilo v Kolumbii.
 

3. Viem, že na poslednej tvojej ceste, ktorá bola nedávno, si absolvovala ajurvédsky pobyt v Indii. Priblíž nám prosím ako tam vyzeral tvoj deň.

No ono to úplne nebol ajurvédsky pobyt, aj keď ajurvédska masáž nemôže chýbať. Bol to skôr meditačný pobyt a prekvapivo som sa veľa nepohybovala, čo bola pre mňa celkom výzva. Väčšinou som vstávala okolo piatej ráno, potom som meditovala, cvičila jógu, jedla, čítala si, meditovala a išla spať. A v podstate som sa aj často nudila a sledovala vlastné myšlienky a vnútorné pochody, niečo na čo si už v dnešnej dobe nájde človek zriedka čas. A aj keď cestovanie je úchvatné a pohlcujúce, pretože zažívate niečo, čo ste predtým ešte nikdy nezažili, najúchvatnejši je svet v našom vnútri. 

 4. Nebála si sa sama ísť do Indie?

Ako som už opisovala, po pobyte v Mexiku nejaké fiktívne strachy opadli. Aj som si tak uvedomila po všetkých týchto cestách, že svet je dobré miesto a ľudia sú prirodzene dobrí a dobré srdce vždy rozpoznáte. Ak sa ale náhodou bojíte, môj tajný tip je prestať pozerať a počúvať správy. Všetko dôležité sa k vám aj tak dostane a začnete si realitu vytvárať sami a nie na základe nejakého mediálneho kanálu. A pritom vôbec nejde o objektivitu zdroja, ale skôr o perspektívu na svet a tú si najlepšie vytvoríte, keď s otvoreným srdcom vycestujete a zažijete to na vlastnej koži. Neviem síce presne aké strany sú teraz v parlamente, ale vôbec mi to neuberá na osobnej hodnote alebo kvalite života 🙂

5. Ako si sa dostala k ajurvéde, zdravému životnému štýlu, akupunktúre? 

Hmmm, už ani neviem presne. Spomínam si, že to začalo prírodnou kozmetikou, potom jedlom a tak ďalej. Mňa zaujíma všetko, čo sa týka zdravia človeka a našej planéty. Čím viac som toho vyskúšala, tak tým viac som toho chcela vedieť a spoznať.  Každú oblasť človek rieši iba dovtedy, dokiaľ ju nemá zvládnutu. To bol aj môj prípad, ale po 10 rokoch zaoberania sa čím jem, čím sa natieram a na akú masáž idem, som zistila, že by som sa mala začať pozerať dovnútra seba a tam hladať odpovede na skutočné zdravie a šťastie. A základom cestovania je zdravý životný štýl, aby ste to všetko v dobrom zdraví vydržali. Ja som si istá, že mi to mnohokrát pomohlo prekonať vypäté situácie.
Veľakrát mi ľudia povedali, že im nezaberá ajurvéda, alebo čínska medicína. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že preto, že buď človek ktorý to praktizuje nemá dar liečiteľa a zároveň ani najlepší liečiteľ vás nevylieči úplne, ale ukáže cestu.
India

6. Podľa čoho si vyberáš ďalšiu destináciu?

Podľa pocitov, alebo podľa toho, či tam niekoho poznám, tak som už veľa ušetrila na ubytovaní 🙂 Najbližšie idem do Talianska, Grécka no a potom snáď znovu niečo exotickejšie. Rozmýšľam nad Jordánskom a Azormi v poslednej dobe. 
Yosemite national park, USA

7. Ako sa ti páči naša stránka? Myslíš, že vieme byť pre teba v budúcnosti užitoční? 🙂

Jasné, na túto stránku som čakala, Maťka mi už aj tak nejaký čas pomáha s letenkami a vždy tá jej je tak minimálne o tretinu lacnejšia ako tá moja. Takže Maťka je vždy jedna z prvých, čo vie, že niekam cestujem.
Ďakujeme Peťke za rozhovor a prajeme jej veľa šťastných precestovaných kilometrov a veríme, že sa s nami bude pravidelne deliť o svoje cestovateľské zážitky 🙂

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Alebo preskúmajte ďalšie články so značkami