Close
Skip to content
stastnu-cestu-WHITE-icon

Cestovateľka Nika, ktorá precestovala už 35 krajín: cestovanie je závislosť

Nielen o cestovaní sme sa v najnovšom rozhovore rozprávali s cestovateľkou, podnikateľkou, advokátkou a v neposlednom rade manželkou a mamičkou Nikou. Nika cestuje už od malička a na svojom konte má už úctyhodných 35 krajín. Minulý rok sa jej narodil syn a ona pokračuje v cestovaní aj s ním.

1. Ahoj, môžeš sa prosím predstaviť našim čitateľom?

Som dcéra skvelých rodičov, veľká sestra mladšej sestry, pani manželka úžasného chlapa, mama toho najkrajšieho a najlepšieho dieťatka, pomedzi to advokátka a podnikateľka, ktorá túži precestovať celý svet.
Taj Mahal, India

2. Ako si sa dostala k cestovaniu?

Cestujem asi od svojich 9-tich rokov. Začalo sa to klasickými letnými rodinnými dovolenkami v Chorvátsku. Neskôr prichádzali trošku zaujímavejšie destinácie ako Grécko, Taliansko, Tunisko alebo Maroko. Potom som išla na Erazmus do Grécka a ten ma úplne nakopol. Vtedy som si povedala, že chcem vidieť svet. A zrazu sa to stala taká závislosť. Raz začneš a chceš stále viac a viac, veď to poznáte 🙂

3. Máš precestovaných už 35 krajín. Vieme, že je to ťažké, ale predsa len vedela by si vybrať povedzme 3 miesta, kde sa ti páčilo najviac?

Je to ťažké veru. Každá krajina je niečim iná, krásna a výnimočná. Všade je niečo zaujímavé, niečo kvôli čomu by som tam ostala žiť, ale aj niečo kvôli čomu by som sa tam už nevrátila. Človek sa stáva takým schizofrenikom. Ak by som mala vybrať svoje TOP 3, boli by to Maldivy pre tú skvostnú nádheru, na ktorú sa človek nevie vynadívať, ale aj preto, že sme si tam zorganizovali našu mini svadbu, takže Maldivy budú navždy v mojom srdci. Potom by to bolo Japonsko pre svoju neuveriteľnú kultúru a takú inú krásu. Kým človek toto nezažije ani neuverí, že takýto slušný národ dokáže v tomto skazenom svete existovať. A trojicu by uzatvárali Filipíny pre svoju rozmanitosť. Stovky ostrovov, pričom každý iný. Tisíce rôznych zážitkov a milióny krásnych miest bez davov turistov.
Maledivy – svadba
Japonsko
Chocolate Hills, Filipíny

4. Aký je tvoj najväčší cestovateľský sen?

Jednoznačne ostrovy v Tichom oceáne. Cookove ostrovy, Palau, Guam, Francúzska Polynézia, Fiji…chcem vidieť všetky. Ale nepohrdnem ani Karibikom 🙂 Mne je to vlastne jedno, ak by sa to dalo, chcem ísť všade.

5. Nedávno si sa vrátila z exotického Maurícia. Ako sa ti páčilo? 

Ach, Maurícius. Pred desiatimi rokmi možno veľká exotika, dnes obyčajná turistická masovka, čo nemá s exotikou takmer nič spoločné. Mali sme veľké očakávania, ale bolo to obrovské sklamanie. Na prvú veľkú cestu s bábätkami síce ideálna destinácia, veď nehrozia tam žiadne choroby, je to pomerne civilizované miesto, ale pre vášnivých cestovateľov bažiacich po exotike a dobrodružstve určite nie. Za seba neodporúčam, ale ako sa hovorí sto ľudí sto chutí. Asi aj keby mi to niekto povedal vopred, neverila by som a chcela by som to vidieť na vlastné oči. Nevadí, na mape odškrtnuté, ide sa ďalej.
Maurícius

6. Kam sa chystáš najbližšie?

O pár dní odlietame na Santorini, ďakujeme za tip na letenky :), koncom júla počas F1 sa budeme potulovať po Budapešti, potom by sme chceli ísť na náš dlho plánovaný roadtrip do Toskánska, ktorý sme v máji museli z dôvodu pracovných povinností zrušiť a potom uvidíme. Moje srdce piští po ďalšej exotike.

7. Vieme, že aktuálne už cestujete v trojici a že v tejto súvislosti ste spustili nový projekt. Môžte ho trochu predstaviť?

Koncom roka 2017 s mesačným rozdielom prišli na tento svet bratranec a sesternica. So sestrou sme od začiatku boli odhodlané s nimi cestovať a ukázať ľuďom, že sa to dá, a preto sme založili konto na instagrame pod názvom @babytravellers.  Prvotná myšlienka bola, že ideme zarábať milióny :D, skončilo to samozrejme pri zábave. Ukazujeme, že aj s bábätkami sa dajú navštíviť krásne miesta, ale môžete u nás vidieť aj zopár tipov zo všedných dní.

8. Takže hovoríš, že malé dieťa nie je žiadnou prekážkou v cestovaní?

Určite nie. Malé dieťa je obohatením, ale aj skúškou zároveň. Je to určité vykročenie zo zóny komfortu, ale prečo to neskúsiť. Nemám rada, keď niekto tvrdí, že sa to nedá, alebo že pre deti je to nebezpečné. Aj obyčajná návšteva pieskoviska doma na Slovensku môže byť nebezpečná, ale nad tým sa už nikto nezamýšľala. Každá cesta je pre dieťa školou života. To naše je ešte malé a možno si nič nebude pamätať, ale deti sú obrovskí pozorovatelia a na nové veci prichádzajú deň čo deň. Cestovaním sa učia ako byť trpezliví, ako zvládať rôzne situácie, učia sa byť samostatní, neskôr budú počúvať a učiť sa jazyk, nájdu si kamarátov v každom kúte sveta, budú spoznávať rôzne kultúry. Budú si vážiť to, čo majú doma a že nie všetko je samozrejmosťou. Budú odvážni a nebudú sa báť výziev. Myslím si, že cestovaním z človeka rastie osobnosť.

9. Čo by si odkázala iným cestovateľom?

Sledujte Šťastnú cestu a cestujte! Nič nie je viac! Áno viem, že cestovanie nemusí baviť každého, ale robte to, čo vás baví. Neodopierajte si, ale užívajte. Načo strkať peniaze do ponožky a čakať čo bude zajtra, budúci týždeň alebo mesiac. Zážitky majú neoceniteľnú hodnotu a peniaze vždy boli aj budú. A  ako sa hovorí, šťastie si za peniaze nekúpiš, ale letenku áno, a to je skoro to isté 🙂
Ďakujeme Nike za rozhovor a plne súhlasíme s jej názorom na cestovanie ako aj na cestovanie s deťmi 🙂 A ešte taký malý dodatok – áno aj my z každej strany počúvame, že náš malý si to nebude pamätať, ale čo my rodičia? My si budeme pamätať všetko (dúfame, že veľmi dlho :)) a nášmu malému stačí zatiaľ, že je s nami a je šťastný 🙂

Páčil sa vám náš článok? Zdieľajte ho so svojimi priateľmi

Alebo preskúmajte ďalšie články so značkami